Wzięłam pierwszą tabletkę podczas plamień - co z zabezpieczeniem?

Witam! Mam problem, ponieważ zaczęłam stosować tabletki antykoncepcyjne Y*** i wiem, że trzeba je stosować od pierwszego dnia okresu (są to moje pierwsze tabletki). Czekałam na okres i pierwszego dnia pojawiły się brązowe plamienia (zapytałam lekarza o czym one świadczą – powiedział, iż jest to oznaka, że była owulacja) i nie wzięłam tabl. Drugiego dnia wystąpiły także brązowe plamienia z niewielką domieszką krwi, więc wzięłam pierwszą tabl antykoncepcyjną myśląc, że to okres, ale już kolejnego dnia nie było śladu ani plamień, ani krwi i nie wiem, czy dobrze wzięłam tę tabletkę i kontynuuję branie. Jestem przy 9 tabletce. Czy dobrze zrobiłam, czy jestem zabezpieczona? Nie wiem co robić, czy mogę wziąć 2 opakowania pod rząd bez robienia przerwy?   Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych oczywiście należy rozpocząć od pierwszego dnia miesiączki. Pani pisze o dwóch dniach, które właściwie trudno nazwać krwawieniem, a jedynie plamieniem. W związku z tym trzeba zadać sobie pytanie, czy to faktycznie była miesiączka. Do tego celu trzeba by przeanalizować Pani cykl miesiączkowy - czy miesiączkuje Pani regularnie, czy krwawienia miesiączkowe są raczej skąpe czy normalne. Istotne jest także to czy w poprzednim cyklu mogła zaistnieć sytuacja w której mogło dojść do ewentualnego zapłodnienia. Jeżeli tak, to radziłabym Pani wykonać dodatkowo test ciążowy, aby upewnić się czy na pewno nie jest Pani w ciąży.
Jeżeli test wyjdzie ujemne, proponuję kontynuować przyjmowanie tabletek według schematu - czyli 21 dni i przerwa, kiedy powinno nastąpić krwawienie. Proponuję także stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywa itp) przez co najmniej 14 dni stosowania (licząc od pierwszej tabletki). Gdyby była pewność, że plamienie było miesiączką, nie byłoby konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia.
Istnieje możliwość przyjęcia 2 opakowań pod rząd - bez przerwy, ale nie radziłabym robić tego na samym początku stosowania leku. Nie jest to jednak obojętne dla zdrowia.
Pozdrawiam serdecznie