Czy polip szyjki macicy jest groźny dla ciąży?

Witam mam 31 lat jestem w 8 tyg ciąży, nagle dostałam krwawienia ale nie było mocno obfite tylko przy podcieraniu . Zgłosiłam się do lekarza okazuje się że mam polipa na szyjce macicy i jest zagrożenie poronieniem. Mam luteinę która już wcześniej zaczęłam doatalam duphaston dodatkowo kazał się oszczędzać. Krawianie się wycofało jest brązowe plamienie nie raz takie niktki brązowe ale nie jest tego dużo ale jest. Czy faktycznie polip zagraża ciąży i jak długo mogę tak palmic. Doktor mówił że powinien się cofnąć. Plamienia mam 3 dni już. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Polip to patologiczny twór tworzący się na błonach śluzowych różnych narządów. Ich wielkość waha się od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Polip szyjki macicy łatwo zdiagnozować poprzez badanie wziernikiem. Natomiast podczas wykonywania badania usg ginekologicznego nie da się wykryć obecności polipa. Najdokładniejszym badaniem, podczas którego można precyzyjnie określić wielkość tego tworu jest kolposkopia.

Z Pani opisu wynika, że polip powstał już w czasie trwania ciąży. W takim wypadku polip nie powinien stanowić poważnego zagrożenia dla dziecka, aczkolwiek trzeba być pod stałą opieką lekarza. Polip umiejscowiony w szyjce macicy może dawać objawy, które Pani opisała, tj. krwawienie, które na początku jest obfite, a z czasem ustaje.

Lekarz ginekolog podjął prawidłowe leczenie. Zazwyczaj przepisuje się leki podtrzymujące ciąże, czyli luteinę. Zaleca się również oszczędny tryb życia, a także wstrzymanie się z odbywaniem stosunków płciowych.

Zalecamy w razie wątpliwości kontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym ciąże.

Więcej na temat tego schorzenia przeczytać można w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/polip-szyjki-macicy

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-macicy-etiologa-i-typy-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.