Jak postępować przy takim polipie?

Witam. Mam 31lat dowiedziałam się od swojego lekarza że mam polipa , który jest spory i zakłóca mi miesiączkę która się opóźnia i po niej występują mi plamienia. Mój lekarz stwierdził żeby z.zabiegiwm poczekać jeszcze bo polip pogdacz okresu może się oderwać. Proszę mi powiedzieć czy ma rację.? Bo się trochę boję nie cały rok temu miałam zabieg przypalania nadrzerki a teraz to. Pomocy..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

polipy nie mają nic wspólnego z nadżerką, nie są też szczególnie groźnie. Powstają wskutek zburzeń hormonalnych związanych z nadprodukcją estrogenów lub z powodu nawracających stanów zapalnych macicy, jej szyjki lub pochwy.

W zależności od ich rodzaju i wielkości (od kilku milimetrów do kilku centymetrów) ginekolog podejmuje decyzję o leczeniu. Szczególnej uwagi wymagają polipy duże lub występujące w skupisku, a także te, które manifestują się dokuczliwymi dolegliwościami. W przypadku małych zmian – np. kilkumilimetrowych zazwyczaj zaleca się obserwację. Więcej w artykule pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/polipy-macicy-przyczyny-powstawania-objawy-leczenie.

Zatem niewykluczone, że według oceny ginekologa, u którego Pani była, polip nie wymaga interwencji chirurgicznej bądź leczenia hormonalnego w tym momencie – zwłaszcza gdy jest szansa, że polip ulegnie ewakuacji podczas miesiączki.

Czy jest to dobra decyzja, czy też nie trudno orzec bez wglądu w wyniki Pani badań. Natomiast jeżeli ma Pani obawy, nic nie stoi na przeszkodzie, by skonsultować się z innym ginekologiem – może pozwoli to Pani odzyskać spokój ducha.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/polipy-macicy-etiologa-i-typy-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.