Czy pompowanie krwi to jedyna opcja?

witam, chcialabym prosic o pomoc bo bardzo sie martwie o dziadka a tym bardziej ze jestem za granica:/ wykryto po ostatniom epizodzie b niskiej hemoglobiny i przetaczaniu krwi , badaniu szpiku -zespol mialodysplastyczny, teraz po miesiacu powtorzylo sie to i znow jest w szpitalu, czytalam troche o tym i napotkalam na erytropoetyne-czy jest to jakas inna mozliwosc? i na wiadomosci ktore mowia ze nalezy jakos usuwac zelazo przy czestych przetaczaniach czy kazdy lekarz to wie?na odzdziale wewnetrznym leczac dziadka czy powinien byc na oddziale hematologicznym?do hematologa jezdzi co jakis czas na kontrole byl dwa tyg temu i mial hemoglobine 8 a teraz zanow byla wczoraj 5:(( czy sa jakies inne mozliwosci leczenia czy tylko to pompowanie krwi czy to go jakos nie oslabi tak czeste pobieranie krwi bo co 2 tyg musi badac i to przetaczanie?bardzo prosze o pomoc, pozdrawiam ewelina

Lek. Tomasz Budlewski

Bardzo często osoby chore na zespol mielodysplastyczny są leczenie poprzez przetoczenie krwi co ogólnie można określić jako leczenie objawowe czyli przy spadku hemoglobiny a co do leczenia samej jednostki chorobowej to wg zaleceń lekarza hematologa