Czy powinien być już widoczny zarodek i kiedy się pojawi?

Witam!
Po wczorajszej wizycie u mojego ginekologa trochę się martwię, bo jestem dokładnie w piątym tygodniu ciąży i nie widać echa zarodka. Lekarz mówi, że to za wcześnie a ja się niepokoję, gdyż 1,5 roku temu nie wykształcił się zarodek i nie chcę, aby sytuacja się powtórzyła. Mam pytanie, czy jeśli do poczęcia doszło 1 lipca ( 100% pewności ) to czy jest to na pewno 5 tydzień i czy są jeszcze jakieś szanse, że pojawi się zarodek?

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

W Polsce wiek ciąży liczony jest na podstawie daty ostatniej miesiączki, a dokładniej pierwszego jej dnia. Ze względu na brak tej danej nie mogę wyliczyć dokładnego wieku Pani ciąży. Może to jednak zrobić Pani sama korzystając z kalendarza.

Zarodek zazwyczaj możliwy jest do uwidocznienia na przełomie końca piątego tygodnia i początku szóstego. W Pani przypadku, zakładając że ma Pani cykle 28dniowe a owulacja występuje zawsze 14 dnia cyklu , wizyta odbyła się w 5tyg i 4dniu ciąży. Jak widać jest to czas graniczny, w którym zarodek może być uwidoczniony.

Jeżeli obawia się Pani, że sytuacja sprzed roku może się powtórzyć, zawsze może Pani wykonać kontrolne USG za tydzień, a najlepiej za 2, kiedy zarodek będzie musiał już być widoczny.

Pozdrawiam