Czy powinienem badać prostatę?

Witam! Mam 61 lat. W roku 1999 wykonałem pierwszy raz badanie PSA z wynikiem 2,4. Od tego czasu przyjmowałem lek o nazwie Cordura 4 (również ze względu na obniżenie ciśnienia tętniczego) ze względu na łagodny rozrost prostaty. Badania PSA wykonywane w czasie 10 lat dawały wyniki od 0,1 do 1,3. Od 2 lat lekarz zalecił przyjmowanie jedynie preparatu ziołowego, a wykonane aktualnie badanie PSA dało wynik 3,14, oraz kreatynina - 77,2milimol/l, mocznik - 6mmol/l, kwas moczowy - 253,5mmol/l. Ostatnie badanie wykonałem przy zachowaniu 6-dniowego odstawienia leku (sterko) i wstrzemięźliwości seksualnej. Ponadto nadmieniam, że jeśli nie podlegam specjalnym stresom (np. urlop), nie odczuwam dolegliwości ze strony prostaty i pęcherza. Proszę o odpowiedź, czy opisana sytuacja wymaga specjalnych działań i dalszych badań? Dodam tylko, że czuję się zdrowo, choć czasem wydaje mi się, że przesadnie diagnozuję swój organizm!

Witam!

Wydaje się, że przedstawione wyniki znajdują się w normie i prawdopodobnie nie są wymagane dodatkowe badania. Jeśli nie występują zaburzenia oddawania moczu to należy pozostać pod rutynową kontrolą urologa. Jeśli oddawaniu moczu towarzyszą trudności lub strumień moczu jest słaby, przerywany to należy zgłosić się do urologa w celu zintensyfikowania leczenia. Jeśli chodzi o stężenie kwasu moczowego to prawdopodobnie pomylił Pan jednostkę, powinno być 253,5 umol/l (mikromol/litr).

Pozdrawiam serdecznie!