Czy powinienem zbadać się w kierunku autyzmu?

Zaintrygował mnie pewien test dostępny na facebooku. W teście tym odpowiada się na 50 pytań i na ich podstawie otrzymuje się "wskaźnik AI" interpretujący czy ma się cechy autystyczne (u osoby dorosłej). Wg tego testu mój wynik to 34 punkty (wg opisu taki wynik osiągają ludzie z autyzmem, tj. 80% autystyków z grupy porównawczej). Średni wynik osoby "zdrowej" to 14 punktów. Rozwiązując ten test napotkałem na parę "dziwnych" pytań, które faktycznie odzwierciedlają niektóre moje zachowania, niespotykane u innych. Np. pytanie "czy drażnią Cię dźwięki/odgłosy, na które inni nie zwracają uwagi", lub pytania dotyczące monotematycznych rozmów albo bycia strasznie drobiazgowym i zauważania szczegółów (w przedmiotach) na które nikt nie zwraca uwagi. Albo np. ekscytowanie się tablicami rejestracyjnymi samochodów... Sam też odnoszę wrażenie (określam to "opóźnieniem lubienia"), że często zaczyna mi się podobać to co było modne wśród moich znajomych około 5-10 lat temu... np. fala mody na zespół Queen dotarła do mnie dopiero teraz... a mam prawie 35 lat... Czy tego typu objawy to mój wymysł i dorabianie sobie zbędnych historii czy też faktycznie powinienem zgłosić się do lekarza psychologa? Czy autyzm u osoby dorosłej może być poważnym zagrożeniem życia 50-60 latka?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam

Nie mam pojęcia jaki test rozwiązywałeś, bo nigdy o nim nie słyszałam, a pracuję z autystykami kilka lat. Myślę, że wszelkie testy stosowane w internecie jako psychotesty robione  z nudy czy dla zabawy potrafią zrobić wiele większe spustoszenie w psychice niż wyłonić u osób prawdziwe zaburzenie. Wydaje mi się, że cechy jakie wskazałeś nie stanowią podstaw do diagnozowania autyzmu.

Możemy ewentualnie mówić w Twoim wieku czy sprawnym funkcjonowaniu społecznym (ukończona szkoła, praca zawodowa) o cechach autystycznych, jednak takiej diagnozy może dokonać jedynie psychiatra. Pamiętaj proszę , że autyzm ujawnia się w okresie dziecięcym i stanowi zaburzenia w sferze poznawczej i emocjonalnej.

Jeżeli Twoje zachowania tak bardzo Cie niepokoją możesz umówić się na konsultację z psychologiem. Wydaje mi się, że rozmowa ze specjalistą powinna wyciszyć Twoje lęki i wątpliwości.

Powodzenia i pozdrawiam