Czy powinnam dostać antybiotyk z powodu zanokcicy?

Od ponad 2 miesięcy mam zanokcicę dużego palca u stopy, najpierw przyjmowałam antybiotyk i pomógł tylko częściowo. Palec nie był już bolesny ale jednak niewielki stan zapalny cały czas był. Ostatnio pogorszyło się i wał paznokciowy był mocno czerwony, bolesny przy chodzeniu i spod paznokcia wyciekała krew. Dzisiaj chirurg oczyścił mi to chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Nie dostałam jednak antybiotyku po zabiegu. Czy tak powinno być czy jednak powinnam mieć antybiotyk żeby nie wdało się jakieś mocniejsze zakażanie?
KOBIETA, 31 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

po chirurgicznym oczyszczeniu zanokcicy owszem istnieje ryzyko ponownego zakażenia. Zwykle lekarz decyduje, czy zalecić antybiotyk po zabiegu na podstawie swojej oceny stopnia zakażenia i ryzyka ewentualnych powikłań. Jeśli nie przepisał Pani antybiotyku, możliwe, że nie uważał go za konieczny w tym przypadku.

Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących opieki pooperacyjnej, takich jak prawidłowa higiena, zażywanie leków przeciwbólowych, stosowanie maści lub kremów przeciwbakteryjnych oraz monitorowanie stanu palca. Jeśli zauważy Pani jakiekolwiek objawy infekcji, takie jak wzrost bólu, obrzęk, zaczerwienienie lub pojawienie się ropnia, zalecamy pilną konsultację u chirurgiczną.

Więcej informacji o podanym problemie znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zanokcica

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.