Czy powinnam rozpocząć leczenie?

Witam, W grudniu ubiegłego roku robiłam badania krwi i wyszły mi Chlamydie pnumoniae IgM=1,1. Nie miałam, żadnych objawów, więc jakoś nie zwróciłam na to uwagi (tym bardziej że wynik był na granicy). Teraz jednak ponownie zrobiłam sobie badania i mam podskok Chalmydie pneumoniae do 1,3 (a IgM=1,3; IgG=1,8; IgA=1,0( Mam dwa pytania: 1. Czy powinnam jakoś leczyć te chlamydie. W jaki sposób? (Nie mam mam objawów). 2, Czy mając takie poziomy zarażam bliskich drogą kropelkową? Czy mogę zarazić kogoś przez francuski pocałunek?
KOBIETA, 36 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w przypadku wyników badań laboratoryjnych wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem, aby ocenił sytuację i zdecydował o dalszym postępowaniu. Chlamydia pneumoniae to bakteria, która powoduje zakażenie dróg oddechowych, może być obecna także u osób, które nie dają żadnych objawów. W leczeniu tego schorzenia używa się antybiotyków, które w składzie mają głównie tetracyklinę.

Chlamydia pneumoniae nie jest aż tak zakaźna, jak Chlamydia trachomatis, która powoduje chorobę przenoszoną drogą płciową, jednak może się przenosić drogą kropelkową i jest możliwość zarażenia innych osób. Sama choroba nie jest bardzo zaraźliwa, jednak przy bliskim kontakcie z innymi i francuskim pocałunku, istnieje szansa na przeniesienie bakterii.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-chlamydia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.