Czy powinnam się martwić plamieniem i podejrzewać ciążę?

Witam, niedawno zaczęłam stosować antykoncepcje hormonalną i skończyłam właśnie drugie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych Atywia. Mam obecnie 7-dniową przerwe jednak zamiast normalnego krwawienia z odstawienia pojawiło się 3 dnia delikatne brązowe plamienie ze skrzepami i śluzem, które wygląda na to jakby miało już ustąpić (po pierwszym opakowaniu krwawienie było normalne i bardziej obfite). Dodam, że współżyłam kilka razy jednak partner nie kończył we mnie i do tego w większości przypadków było dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy oraz w 3 dniu od odstawienia tabletek bolał mnie brzuch "typowo okresowo". Czy powinnam się martwić tym plamieniem i podejrzewać ciąże czy jest to normalna sprawa na początku stosowania tabletek? Dziękuję z góry za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw – chociażby dlatego, że, jak sama Pani wspomina, do współżycia dochodziło z dodatkowym zabezpieczeniem. To eliminuje całkowicie ryzyko zapłodnienia.

Proszę zapoznać się z tym materiałem wideo: https://portal.abczdrowie.pl/skutecznosc-metod-antykoncepcyjnych-wedlug-pearla-wideo.

Poza tym nic nie wskazuje na to, by antykoncepcja w postaci tabletek hormonalnych miała być nieskuteczna. Dolegliwości, które Pani opisuje, czyli plamienia, pojawienie się śluzu, bóle podbrzusza itp. są typowym działaniem niepożądanym, charakterystycznym dla pierwszych miesięcy stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Proszę kontynuować zażywanie pigułek zgodnie z przyjętym schematem, a jeżeli cokolwiek będzie budziło Pani wątpliwości, bądź pojawią się dodatkowe dolegliwości, proszę skonsultować się z ginekologiem. Może on zadecydować o zmianie preparatu na inny, jeśli zajdzie taka konieczność.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-antykoncepcji-hormonalnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.