Czy mogło to wpłynąć na działanie tabletek?

Witam, stosuje tabletki antykoncepcyjne Atywia. W czerwcu brałam normlanie tabletki jednak w tym cyklu(czyli w czerwcu) zdarzało mi brać je z opóźnieniem. Biorę tabletki od grudnia zawsze o 22:00, jednak w czerwcu brałam je przez pare dni około 1-2:00. Czy mogło to wpłynąć na ich działanie? Co prawda dodatkowo zabezpieczam się prezerwatywą ale jednak wolałabym wiedzieć.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodów do obaw – przede wszystkim dlatego, że stosuje Pani dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy. To minimalizuje ryzyko ciąży do zera. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem wideo: https://portal.abczdrowie.pl/skutecznosc-metod-antykoncepcyjnych-wedlug-pearla-wideo.

Poza tym w przypadku tzw. minipigułek, czyli tabletek jednoskładnikowych, opóźnienie w zażyciu tabletki może wynosić maksymalnie 3 godziny – wówczas zostaje zachowana pełna ochrona. W przypadku Atywii – czyli tabletek dwuskładnikowych – tolerancja czasowa jest dużo większa. Zatem pełną ochronę zachowuje Pani w przypadku zażycia zapomnianej tabletki przed upływem 12 godzin od stałej godziny przyjmowania leku. Więcej szczegółów w naszym artykule, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-w-przypadku-spoznionej-tabletki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.