Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 1 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mam się martwić o możliwą ciążę?

Biorę tabletki antykoncepcyjne ponad rok, zawsze na czas, w ostatnim tygodniu przyjmowania blistra odchyłka była max 3 h. Rozpoczęłam 7 dniową przerwę między blistrami i uprawiałam seks z chłopakiem w pierwszy dzień odstawienia, ktory dodatkowo zabezpieczał sie prezerwatywą. Nie pękła, nie doszedł nawet we mnie. Dziś powinnam dostać "okres", wykonałam 2 testy ciążowe, nie wiem czy za wcześnie ale pokazały wynik ujemny. Czy jest możliwość abym była w ciąży? Ponieważ moje krwawienie z odstawienia się nie pojawiło, ale bolą mnie podbrzusze jak i piersi. Śluz jest biały. Czy mam się o co martwić?
KOBIETA, 20 LAT 2 miesiące temu

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jeżeli zażywa Pani tabletki dwuskładnikowe, to kilkugodzinne opóźnienie w zażyciu tabletki nie ma większego znaczenia dla zachowania ochrony antykoncepcyjnej.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, powinien rozwiać Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna.

Prawidłowe stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej charakteryzuje się wysokim stopniem ochrony przed ciążą – ponad 99%, co oznacza, że ta forma antykoncepcji, jak każda inna może zawieść, zdarza się to jednak rzadko.

Odsyłam do naszego materiału wideo: https://portal.abczdrowie.pl/skutecznosc-metod-antykoncepcyjnych-wedlug-pearla-wideo

Warto wiedzieć, że w okresie siedmiodniowej przerwy jest Pani tak samo chroniona przed ciążą, jak w każdym innym dniu cyklu, natomiast faktycznie wiele par decyduje się na dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne w postaci prezerwatywy przy jednoczesnym zażywaniu pigułek. Eliminuje to ryzyko nieplanowanej ciąży właściwie do zera.

Nie w każdym cyklu musi wystąpić krwawienie z odstawienia, nie musi też oznaczać to niczego niepokojącego, zwłaszcza, że testy ciążowe, wykonane przez Panią, wykluczyły zapłodnienie. Natomiast w razie gdyby sytuacja ta powtórzyła się lub pojawiły się inne niepokojące symptomy, warto skonsultować się z ginekologiem. Niewykluczone, że zadecyduje o zmianie preparatu antykoncepcji hormonalnej na inny.

Zachęcam do zapoznania się także z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy