Jak dobrze postąpić po pominięciu tabletki antykoncepcyjnej?

Pominęłam tabletkę antykoncepcyjną Mercilon w 3 tygodniu cyklu. Przerwa była dłuższa niż 24h, na drugi dzień przyjęłam więc tabletkę, o której zapomniałam wraz z kolejną tak jak zazwyczaj i kontynuowałam regularne przyjmowanie tabletek do końca blistra. Zawsze stosuję dodatkową metodę antykoncepcji (prezerwatywę). Czy mogę zrobić 7 dniową przerwę po zakończeniu blistra, czy powinnam (tak jak według ulotki) zacząć od razu kolejny blister?
KOBIETA, 25 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pytaniu pisze Pani, że doszło do pominięcia tabletki antykoncepcyjnej w 3 tygodniu ich przyjmowania. Przerwa była dłuższa niż 24 h. Tabletkę przyjęła Pani kolejnego dnia z tą wypadającą na dany dzień. Dodatkowo partner zabezpiecza się za pomocą prezerwatywy. W tej sytuacji najlepiej byłoby zapoznać się z ulotką producenta, aby doczytać jakie postępowanie będzie najlepsze. Wydaje się, że trzeba rozpocząć kolejny blister antykoncepcji bez przerwy na krwawienie z odstawienia. Wówczas ryzyko ciąży może być najniższe. Można też zaczekać i zobaczyć czy krwawienie z odstawienia się pojawi. Jeśli tak to prawdopodobnie nie doszło do poczęcia.

Można jeszcze ewentualnie wykonać test ciążowy, aby sprawdzić, czy faktycznie nie doszło do zapłodnienia. Jeśli takie postępowanie nie będzie dla Pani komfortowe, to można jeszcze porozumieć się z lekarzem ginekologiem. Specjalista zapewne będzie znał najlepsze rozwiązanie dla tej sytuacji. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna

https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.