Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy jest ryzyko zajścia w ciążę w wyniku tego współżycia?

Dzień dobry, Biorę Vibin od 2 miesięcy i chciałam zapytać czy jeśli współżyłam w czasie brania tabletek placebo, a później wystąpiło krwawienie z odstawienia i teraz po zakończeniu tabletek placebo odstawię Vibin to czy jest ryzyko zajścia w ciążę w wyniku tego współżycia w czasie przerwy? Chciałabym odstawić hormony, bo źle je znoszę...
KOBIETA, 27 LAT około miesiąca temu

Czy w ciąży należy jeść za dwoje?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jeżeli stosunek ma miejsce w czasie przerwy, czyli zażywania tabletek placebo, a tabletki antykoncepcyjne chce Pani odstawić, to wskazane jest zastosowanie dodatkowej ochrony w postaci prezerwatywy.

Kwestia zabezpieczenia w tej sytuacji jest sporna – otóż po zażyciu ostatniej tabletki hormonalnej jest Pani zabezpieczona przez cały okres zażywania tabletek placebo, natomiast wraz z upływem kolejnych dni, biorąc pod uwagę chęć zrezygnowania z tej formy antykoncepcji, ryzyko powrotu płodności może wzrastać. Dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny – w organizmie stopniowo spada poziom hormonów. Więc o ile na początku przerwy raczej może Pani bezpiecznie współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia, tak z każdym kolejnym dniem jest to coraz bardziej ryzykowne.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-pigulki-antykoncepcyjne.

Dlatego też najbezpieczniej jest zabezpieczać się dodatkowo przez całą przerwę od momentu zażycia ostatniej pigułki hormonalnej. Oczywiście po upływie tego czasu antykoncepcję należy nadal stosować, jeżeli zależy Pani na zabezpieczeniu przed ciążą.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy