Czy jest ryzyko zajścia w ciążę w wyniku tego współżycia?

Dzień dobry, Biorę Vibin od 2 miesięcy i chciałam zapytać czy jeśli współżyłam w czasie brania tabletek placebo, a później wystąpiło krwawienie z odstawienia i teraz po zakończeniu tabletek placebo odstawię Vibin to czy jest ryzyko zajścia w ciążę w wyniku tego współżycia w czasie przerwy? Chciałabym odstawić hormony, bo źle je znoszę...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli stosunek ma miejsce w czasie przerwy, czyli zażywania tabletek placebo, a tabletki antykoncepcyjne chce Pani odstawić, to wskazane jest zastosowanie dodatkowej ochrony w postaci prezerwatywy.

Kwestia zabezpieczenia w tej sytuacji jest sporna – otóż po zażyciu ostatniej tabletki hormonalnej jest Pani zabezpieczona przez cały okres zażywania tabletek placebo, natomiast wraz z upływem kolejnych dni, biorąc pod uwagę chęć zrezygnowania z tej formy antykoncepcji, ryzyko powrotu płodności może wzrastać. Dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny – w organizmie stopniowo spada poziom hormonów. Więc o ile na początku przerwy raczej może Pani bezpiecznie współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia, tak z każdym kolejnym dniem jest to coraz bardziej ryzykowne.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-pigulki-antykoncepcyjne.

Dlatego też najbezpieczniej jest zabezpieczać się dodatkowo przez całą przerwę od momentu zażycia ostatniej pigułki hormonalnej. Oczywiście po upływie tego czasu antykoncepcję należy nadal stosować, jeżeli zależy Pani na zabezpieczeniu przed ciążą.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.