Czy muszę używać prezerwatywy?

Dzień dobry, moja dziewczyna zażywa tabletki antykoncepcyjne już około pół roku. Mam pytanie odnośnie tego wszystkiego, jakoże naprawdę nie lubie tematu dzieci itp, chciałbym się poraz ostatni upewnić. Czy przy zażywaniu tabletek są to seasoniqu, czyli takie, które zażywa się 3 miesiące i dopiero w 3 miesiącu są tabletki placebo. Moje pytanie brzmi tak. Czy muszę używac prezerwatywy, lepiej jej używać, czy jest ona zbędna? Tabletki nigdy nie były pominięte i brane max. 1godzine opóźnienia.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skuteczność antykoncepcji hormonalnej wynosi ponad 99% przy zastosowaniu się do zasad zażywania pigułek (regularność i skrupulatność są tu kluczowe, a także ostrożność przy zażywaniu dodatkowych leków i suplementów diety). Jednak proszę pamiętać, że nie ma ani jednej skutecznej w stu procentach metody antykoncepcji, co oznacza, że podejmując decyzję o współżyciu seksualnym, zawsze trzeba się liczyć z mniejszym lub większym ryzykiem zapłodnienia. Tyczy się to także wzorowo nawet stosowanej antykoncepcji hormonalnej.

Więcej informacji w naszym wideo, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/skutecznosc-metod-antykoncepcyjnych-wedlug-pearla-wideo.

W praktyce oznacza to, że choć dodatkowe zabezpieczenie barierowe w postaci prezerwatywy z pewnością może odbierać komfort zbliżeń intymnych, to zmniejszy ryzyko nieplanowanej ciąży do zera. Do Pana natomiast należy ostateczna decyzja o zastosowaniu dodatkowej antykoncepcji – niestety nie sposób zapewnić, że w Państwa przypadku wystarczającą ochroną antykoncepcyjną będą tabletki antykoncepcyjne, choć oczywiście wiele par zdaje się tylko na nie.

Być może przydatny okaże się także nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-dlugoterminowa-nie-tylko-dla-zapominalskich.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.