Czy słusznie obawiam się, że zaszłam w ciążę?

Mam 19 lat i biorę tabletki antykoncepcyjne. W październiku odbyłam stosunek, regularnie przyjmując tabletki do tego mieliśmy prezerwatywę. Od tego czasu miałam 3 razy miesiączkę z czego ta trzecia była taka że trwała tylko 4 dni i okres był brązowy. Teraz zostało mi kilka dni do okresu i cały czas się boję że jestem w ciąży mimo że regularnie biorę tabletki, nie mam żadnych objawów a jedynie brązową otoczkę wokół sutków.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Pani niepokój nie ma żadnego uzasadnienia – regularnie pojawiające się krwawienia z odstawienia (a nie menstruacja, ponieważ ta w zasadzie nie występuje w trakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej) są oznaką braku ciąży.

Być może ten materiał Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-ciaza-sprawdz.

Proszę pamiętać, że choć nie ma ani jednej skutecznej w stu procentach i niezawodnej antykoncepcji, to tabletki antykoncepcyjne należą do najpewniejszych metod zapobiegania ciąży. Jeżeli jednak wydaje się to Pani niewystarczające, może Pani jako dodatkową metodę zapobiegawczą (przy jednoczesnym zażywaniu pigułek antykoncepcyjnych) zastosować także prezerwatywy lub tzw. stosunek przerywany. To powinno wyeliminować ryzyko ciąży.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.