Czy 2 takiej sytuacji antykoncepcja działa?

3 maja wzięłam tabletkę dzień po, tydzień później poszłam do lekarza po leki antykoncepcyjne. Dostałam okres 6 dni wcześniej i zażyłam pierwsza tabletkę, na następny dzień krawienie bylo bardzo slabe l. I mam wątpliwości czy to nie było tylko plamienie wywołane tabletka dzień po. Czy w takiej sytuacji antykoncepcja działa i powinnam dalej stosować tabletki?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ewentualne zaburzenia cyklu, w tym wystąpienie miesiączki wcześniej lub później, może być spowodowane przyjęciem tabletki antykoncepcji postkoitalnej – niewykluczone więc, że krwawienie, o którym Pani pisze, było właśnie miesiączką.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Jeśli zażyła Pani pierwszego dnia cyklu pierwszą tabletkę antykoncepcyjną, to skuteczność doustnej metody antykoncepcyjnej zyskuje Pani od razu, niemniej z uwagi na to, że wcześniej zażyła Pani dużą dawkę hormonu steroidowego, trudno przewidzieć, czy nie doszło do rozregulowania gospodarki hormonalnej.

W związku z powyższym trudno też jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy antykoncepcja działa, czy też wskazane jest zastosowanie dodatkowej ochrony w postaci prezerwatywy do końca pierwszego blistra tabletek. Następne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych powinno już z całą pewnością zagwarantować Pani pełną ochronę przed nieplanowaną ciążą.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/skutecznosc-metod-antykoncepcyjnych-wedlug-pearla-wideo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.