Czy powinnam się martwić tym, że plamienie trwa już 5 dni?

Zapomniałam wziąć 24 tabletkę z opakowania wzięłam ja dzień później, przerwę skróciłam z 4 na 3 dni, czyli w środę rozpoczęłam nowe opakowanie. Wczwartek (normalnie tego dnia dostaje krwawienia) rozpoczęło się plamienie dość intensywne które trwa już 5 dzień a zazwyczaj normalne krwawienie trwa 3-4 dni. Czy mam się tym obawiać? Bardzo proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli opóźnienie w przyjęciu tabletki nie przekracza 12 godzin to ochrona antykoncepcyjna zostaje zachowana, a kolejne tabletki należy przyjmować zgodnie z harmonogramem i nie ma powodu, by skracać przerwę.

Natomiast, jeżeli opóźnienie trwało 24 godziny lub dłużej, wówczas jest to sytuacja, która wymaga skonsultowania się z ginekologiem, a przede wykonania testu ciążowego przed rozpoczęciem kolejnego blistra pigułek.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-w-przypadku-spoznionej-tabletki.

Przeciągające się krwawienie czy też plamienie może wskazywać na zaburzenia hormonalne, spowodowane niewłaściwym dawkowaniem pigułek, ale też może być naturalną reakcją organizmu na skrócenie przerwy. Niestety trudno to ocenić, stąd sugeruję, by skonsultowała się Pani z ginekologiem.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-ciaza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.