Czy powinnam się niepokoić brakiem miesiączki?

Mam takie pytanie jak to jest z ewentualnym zajściem w ciążę po odstawieniu tabletek ? Opiszę sytuację : w pazdzierniku wychodziłam za mąż na dzień ślubu (17.10) przypadał mi okres więc ginekolog przepisała mi na miesiąc tabletki sylvie 30 w celu przesunięcia miesiaczki miałam odstawić na kilka dni po ślubie okres dostałam 21 października wiadomo po okresie wspolzylismy regularnie nie zabezpieczając się w żaden sposob ale teraz miałam mieć kolejna miesiączkę której nie ma w zamian mam wodnisty lepki mleczny śluz bez zapachu. Jest możliwe żebym zaszła ? Nie wiem czy po tabletkach nie ma spustoszenia hormonalnego i czy to w ogóle możliwe. Zawsze na 10 dni przed okresem miałam zespół pms teraz w ogóle go nie było . Mąż namówił mnie na test ale wyszedł negatywny ale biorąc pod uwagę długość mojego cyklu może być za wczesnie na test no z obliczeń wychodzi że jutro byłby 4tydzien jeżeli to ciąża. A jeżeli nie to czy powinnam się niepokoic brakiem miesiączki?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

płodność po odstawieniu tabletek zazwyczaj wraca od razu, już w pierwszym cyklu. Faktem jest, że już dobę po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych może pojawić się owulacja. Nie sposób tego przewidzieć, bo każdy organizm reaguje inaczej na antykoncepcję hormonalną.

W Pani przypadku trudno powiedzieć, czy doszło do zapłodnienia, bo nie wspomina Pani o tym, czy zbliżenie z mężem miało miejsce podczas dni płodnych. Niewykluczone, że krwawienie, które pojawiło się 21.10. było krwawieniem z odstawienia – sztuczną reakcją organizmu na spadek hormonów we krwi – a nie miesiączką. Trudno więc ocenić, czy owulacja wystąpiła oraz kiedy mogło mieć to miejsce. Być może Pani wątpliwości rozwieje nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-po-odstawieniu-tabletek.

Jeżeli test ciążowy wykonała Pani przed upływem 14 dni od stosunku seksualnego, to niewykluczone, że było za wcześnie, by test wykrył hormon beta hCG. W takim przypadku warto powtórzyć badanie w przeciągu kilku kolejnych dni.

Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dziala-test-ciazowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.