Czy powinnam wrócić do leku?

Witam serdecznie, od 2 lat biorę lek przeciwdepresyjny i od miesiąca powoli go odstawiałam. Mimo, że miałam chwile smutku, to jednak bardzo szybko mijały. Od 10 dni nie biorę leku wcale - przez pierwsze 5 dni czułam się bardzo dobrze (byłam na wyjeździe z chłopakiem). Mogę powiedzieć, że czułam się tak dobrze, jak się nie czułam nawet na leku (wróciło trochę mojego przeżywania emocji w takim pozytywnym sensie). Od 3 dni nie wiem, co mam myśleć na swój temat - niby czuję się dobrze, ale mam wrażenie, że nie chcę zostawać sama (zajmuję się praniem, sprzątaniem, bieganiem). Mam wrażenie, że jak zostanę bez zajęcia, to wróci smutek. W ten sposób próbuję zająć myśli, aby się nie zamartwiać. Czy to może oznaczać, że powinnam wrócić do brania leku? Czy może udziela mi się jakiś dyskomfort związany z odczuwaniem uczuć i bardziej tęsknię za partnerem? A może to obawa, że znów będę musiała wrócić do chemii? Dodam może, że przez ostatnie 3 msc brałam połowę najmniejszej dawki. Nie ukrywam, że chciałabym to leczenie mieć już za sobą i nie musieć brać leku :) Pozdrawiam
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Nie wspomina Pani, z jakiego powodu przepisano Pani lek oraz jaki preparat Pani przyjmowała. Leki przeciwdepresyjne są przepisywane w celu leczenia depresji -ale i zaburzeń lękowych. Jeśli był to pierwszy epizod depresyjny a leczenie zakończyło się sukcesem, to zazwyczaj już po ok. pól roku można odstawić lek. W przypadku zaburzeń lękowych, jeśli leczeniu farmakologicznemu nie towarzyszy psychoterapia- po odstawieniu leku często dochodzi do nawrotów. Należy również wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia objawów tzw. zespołu dyskontynuacji. Na ten temat może Pani przeczytać w wątku: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/co-czuje-czlowiek-po-odstawieniu-leku-anty...
Jeśli przyjmowała Pani preparat o przedłużonym działaniu, objawy związane z odstawieniem leku mogły pojawić się nawet po dwóch tygodniach. Na podstawie Pani opisu trudno mi odpowiedzieć na Pani pytanie. Decyzję związaną z przyjmowaniem leków najlepiej uzgodnić z lekarzem prowadzącym terapię. Może Pani rozważyć także psychoterapię jako alternatywną formę leczenia.
Z pozdrowieniami