Czy objawy depresji kiedyś wreszcie ustąpią?

Witam! Mam 17 lat i dwa lata temu w tygodniowym odstępie czasu umarły dwie bardzo mi bliskie osoby. Od tamtego czasu leczę się na depresję. Psychiatra stwierdził depresję umiarkowano-ciężką. Biorę lek z grupy NDRI i słaby neuroleptyk, gdyż mam problemy se snem. Jeśli nie wezmę leku przeciwdepresyjnego jeden dzień to czuję się bardzo źle, płaczę z byle powodu i jestem agresywna. Czy te objawy kiedyś ustąpią? Miewam również myśli samobójcze, raz próbowałam popełnić samobójstwo przyjmując dużo tabletek psychotropowych i nasennych, jednak po przespaniu kilkunastu godzin nic się nie stało. Kiedy mogę liczyć na to, że w końcu wyzdrowieję? W końcu to już 2 lata… Z góry dziękuję.

Witam serdecznie,

Leków przeciwdepresyjnych nie należy odstawiać samodzielnie i sposób nagły. Decyzję o odstawieniu lub ewentualnej zamianie na inny preparat należy uzgodnić z lekarzem prowadzącym.
Po nagłym odstawieniu leku przeciwdepresyjnego w ciągu 48 godzin mogą wystąpić objawy zespołu dyskontynuacji. Opisywana przez Ciebie drażliwość, płaczliwość i obniżenie nastroju mogą być objawami właśnie takiego zespołu. Typowo - przyjęcie leku usuwa wszystkie objawy.
Leki z grupy NDRI często daję tego typu objawy, co może być interpretowane jako np. nawrót depresji. Nawrót depresji zajmuje jednak co najmniej kilkanaście dni.
W tej sytuacji - jeśli chcesz już zakończyć leczenie antydepresantem - byłoby najlepiej, abyś porozmawiał o tym z psychiatrą prowadzącym, który może przepisać Ci coraz mniejsze dawki leku i szczegółowo poinformuje Cię, w jaki sposób go odstawić.

Z pozdrowieniami