Czy powinnam zrezygnować z tabletek antykoncepcyjnych?

dzień dobry, tata w wieku 49 lat jest po dwóch zawałach, główna przyczyna to nikotynizm i genetyka oraz stres, jednak lekarze zaznaczyli, ze ma ogromna zakrzepicę żył i tętnic. przeraziłam się, ponieważ biorę tabletki antykoncepcyjne, a one (z tego co wiem) mogą zwiększać ryzyko zakrzepicy, czy powinnam z nich zrezygnować? czy zwykła morfologia krwi wykaże zakrzepicę?
KOBIETA, 24 LAT 12 miesięcy temu

Dzień dobry,

Niestety nie da się określić tendencji do chorób zakrzepowo- zatorowych. Morfologia nie pozwala na rozpoznanie zakrzepicy. Jedyną wskazówką jest wywiad rodzinny. Jeżeli jest Pani genetycznie obciążona ryzykiem wspomnianych chorób, warto rozważyć inną metodę antykoncepcji.