Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś dodatkowe badania?

Witam, Niecały rok temu, miałam badania hormonalne, TSH i FT3 było w normie, jedynie FT4 było lekko zaniżone: 0.98 ng. Anty TPO 11,15 i anty TG 16,36. Przepisano mi letrox. Następnie zmieniłam lekarza który na dwa miesiące zalecił odstawienie leku, zlecając przy tym ponowne i dodatkowe badania. Oto wyniki: Wapń całkowity: 2.48 mmol, witamina D3:10.14ng , TSH 2.120µU, FT4 0.93ng, FT3 2.48pg, anty TPO:5, anty TG:12 kortyzol 393.2 nmol. Mam przyjmować dwa razy dziennie witaminę D3 4000IU. Czy powinnam zrobić jeszcze jakieś dodatkowe badania, i czy taka dawka witaminy D3 nie jest za wysoka?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo ważna jest profilaktyka pod kątem chorób tarczycy, zwłaszcza wśród kobiet. Badania takie powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku, aby wiedzieć, czy w organizmie nie dzieje się nic niepokojącego.

Analizując Pani aktualne wyniki badań, można stwierdzić, że ma Pani niedobór witaminy D. Poziom, który został oznaczony jest stanowczo za niski. Należy odpowiednio go suplementować, żeby organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Zalecona dawka jest odpowiednia i powinna Pani się przyjmować preparat według zaleceń lekarza.

Witamina D ma znaczny wpływ na zdrowie człowieka. Odpowiada za gospodarkę wapniowo – fosforanową, reguluje wchłanianie wapnia w jelitach oraz wzmacnia odporność.

Z Pani badań wynika również, że poziom FT3 jest obniżony, dlatego prawdopodobnie będzie zalecone przyjmowanie syntetycznych hormonów tarczycy w niewielkich dawkach.

W razie wątpliwości zalecamy wizytę u endokrynologa, który oceni dokładnie Pani wyniki badań i wdroży dodatkowe leczenie i ewentualną dalszą diagnostykę.

Pomocne tu mogą być takie badania, jak: poziom parathormonu i fosfatazy alkalicznej z surowicy krwi.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://parenting.pl/niedobor-witaminy-d

https://portal.abczdrowie.pl/witamina-d

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.