Czy powinnam zrobić przerwę między różnymi tabletkami antykoncepcyjnymi?

Witam! Przez 15 miesięcy brałam tabletki antykoncepcyjne - Diane-35. Słyszałam, że podobno można je brać ok. roku, ale mój lekarz powiedział, że jest teraz nowa generacja tych tabletek i można je brać dalej. Jednak mimo wszystko poszłam do innego lekarza i dowiedziałam się, że nie jest wskazane, aby tak długo brać te tabletki, że grożą mi zakrzepy, zawał, niepłodność. Czy to prawda? Dodatkowo powiedział, że powinnam zmienić tabletki i najlepiej zrobić przerwę 2-3 miesięczną. Miałam już umówioną wizytę u innego ginekologa, więc poszłam na wizytę, poprosiłam o zmianę tabletek i przepisano mi Daylette, jednak Pani ginekolog nie zaleciła przerwy. Kogo mam posłuchać? Powinnam zrobić przerwę, czy od razu zacząć brać nowe tabletki?

Witam!

Istnieje wiele poglądów na temat czasu ciągłego stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Z wielu powodów warto jest po 1-2 latach ciągłego stosowania tabletek zrobić 1-2 miesięczną przerwę. W Pani sytuacji możliwe jest wykonanie miesięcznej przerwy w stosowaniu tabletek. W czasie przerwy powinien mieć miejsce naturalny cykl miesięczny. W czasie pierwszego dnia naturalnej miesiączki można rozpocząć nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. Podczas przerwy należy pamiętać, że płodność może być zwiększona. Pozdrawiam serdecznie!