Czy powinnam zrobić przerwę w braniu tabletek?

Witam. Mam22 lata i od 13 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne jednofazowe dwuskładnikowe. Zawsze czułam się dobrze, ale od 2 tygodni mam dziwny brzuch, tzn. lekko twardy, czasami kłuje mnie po prawej stronie, zdarza się, że czuję dziwne bąbelkowanie. Okres mam zawsze regularnie. Ostatni też był w terminie. Test ciążowy negatywny. Czy powinnam zrobić przerwę w braniu tabletek? Z góry dziękuję, pozdrawiam, Lidia

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli opisane pobolewania pojawiły się dopiero niedawno, a tabletki zażywa Pani od ponad roku, to nie ma powodów, by sądzić, że dolegliwości są spowodowane akurat pigułkami. Powinna Pani udać się do lekarza w celu diagnostyki zgłaszanych dolegliwości. Może to być lekarz rodzinny i w razie potrzeby ginekolog (torbiel jajnika). Stosowanie nowoczesnych pigułek antykoncepcyjnych nie wymaga robienia "przerw w ich stosowaniu" np. po upływie roku.

Pozdrawiam!