Czy problem z wrastaniem paznokci jest dziedziczny?

Nasz półroczny synek od jakiegoś miesiąca, dwóch, nieustannie ''zaciera'' stópkami. Wiem, że przebieranie nóżkami to rzecz normalna - dziecko ćwiczy. Ale On dosyć mocno pociera jedną o drugą jakby coś mu nie pasowało. Ostatnio, przy przebieraniu zauważyłam po boku dużych paznokci - zaczerwienienie i delikatny obrzęk. Przypomniało mi to moje problemy z wrastaniem paznokci. Miałam nawet na to 3 zabiegi usuwania klinowego paznokci. Czy możliwe, że synek ma to samo i go to boli, swędzi?

Witam serdecznie. Czy jest to genetyczne - trudno powiedzieć. Jednak takie objawy mogą sugerować wrastanie paznokcia, a Sama Pani wie iż nie jest to nic przyjemnego, szczególnie gdy pojawia się odczyn zapalny. Warto pokazać się u pediatry z Synkiem.

Wrastanie paznokcia z zapaleniem to onychokryptoza albo paronychia.
Powodem jest zła higiena.
Może być na tle predyspozycji genetycznej, ale nie ma żadnych badań genetycznych na rynku ani wytypowanych genów.
Sugestie:
- wizyta u dobrej kosmetyczki w celu odpowiedniego przycięcia paznokcia
- jak najrzadsze noszenie obuwia
- obcinanie paznokci zagiętymi nożyczkami - kierunek zagięcia musi być OD PAZNOKCIA a nie DO PAZNOKCIA.