Czy problemy z tarczycą mogą wpływać na oddawanie krwi?

Niedawno oddawałem krew, a ostatnio zacząłem podejrzewać u siebie nadczynność tarczycy. Czy w wyniku badań krwi które są wykonywane można określić czy moje objawy są uzasadnione? Jeżeli np po oddaniu krwi okazałoby się że mam problemy z tarczycą to czy zostałbym o tym poinformowany?

Dzień dobry.

niedoczynność tarczycy może prowadzić do osłabienia organizmu, co może być widoczne w wyniku morfologii. Aczkolwiek nie napisał Pan jakim badaniom się Pan poddał. Aby móc określić jednoznacznie problemy z tarczycą należy zbadać profil hormonów wpływających na działanie tarczycy.

Hormony tarczycy to produkowane przez ten gruczoł tyroksyna, trójjodotyronina oraz kalcytonina. Pierwsze dwa z wymienionych są szczególnie ważne, ponieważ bez nich człowiek nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Do choroby dochodzi zarówno przy nadmiarze hormonów tarczycy, jak i na skutek ich niedoboru.
W diagnostyce zaburzeń dotyczących funkcji tarczycy podstawowe znaczenie odgrywa oznaczanie poziomu TSH. Już na podstawie samego badania TSH można wnioskować o obecności potencjalnych schorzeń – jako normę TSH zazwyczaj podaje się 0,2–4,0 µU na mililitr krwi (norma ta jest jednak różna w zależności od m.in. wieku pacjenta, inna jest ona również dla pacjentek będących w ciąży czy u osób w wieku reprodukucyjnym zakłada się norme do ok 2,5). Niski poziom TSH najogólniej sugeruje istnienie nadczynności tarczycy, z kolei wysokie wartości tego hormonu przemawiają za obecnością u pacjenta niedoczynności gruczołu tarczowego.

Pozdrawiam