Czy problemy z zajściem w ciążę są rodzinne?

Dzień dobry mam pytanie. Czy problemy z zajściem w ciąże są genetyczne? Moja mama nie mogła zajść w ciąże przez 5 lat. Bardzo ciężko jej było jeździła po lekarzach i robiła różne badania oraz się leczyła. Czy możliwe ze ja tez tak będę miała?
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

problemy z zajściem w ciążę mogą mieć bardzo różnorodne podłoża. Począwszy od zaburzeń hormonalnych, budowy narządów rodnych, zmian w obrębie dróg rodnych w postaci polipów, guzów i innych. Ponadto na płodność kobiety mają wpływ też ewentualne choroby przewlekłe, ogólna kondycja fizyczna oraz psychiczna organizmu. To, że Pani mama miała problemy z zajściem w ciążę, nie musi koniecznie oznaczać tego samego u Pani. Nie pisze Pani jaka była przyczyna trudności z poczęciem dziecka u Pani mamy i czy faktycznie były jakieś genetyczne uwarunkowania co do ich występowania. To co mogła Pani odziedziczyć to cechy budowy dróg rodnych. Raczej to nie powinno mieć wpływu na poczęcie. Nie pisze Pani także, czy już starała się o ciążę. W każdym razie niepowodzenia w staraniach o dziecko wymagają diagnostyki i leczenia dopiero po roku. Dlatego też na razie trzeba spokojnie podejść do tematu i obserwować swoje ciało. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/plodnosc-kobiety

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-zajsciem-w-ciaze

https://portal.abczdrowie.pl/trudnosci-z-zajsciem-w-ciaze

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.