Dlaczego nie mogę zajść w ciążę mimo tych starań?

Witam, od kilku miesiącu staramy się z mężem zajść w ciążę, ale bezskutecznie. Pragnę wspomnieć że już mamy dwuletniego synka i 10 miesięcy y temu miałam martwy poród w 27 tygodniu ciąży. Po porodzie, zeby uniknąć komplikacji w kolejnej ciąży odczekaliśmy 6 miesięcy, jednak wcale nie możemy zajść w ciążę tak jak poprzednio i nie wiem co może być tego powodem.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zajście w ciążę to skomplikowany i złożony proces. Jeśli problemy z zajściem w ciążę trwają zbyt długo, konieczne jest wdrożenie diagnostyki i wykonanie szeregu badań. Przyczyn może być naprawdę wiele.

Wśród czynników, które można wyeliminować, a które mogą pośrednio wpływać na trudności z zajściem w ciążę są: stres, zarówno nadwaga, jak i niedowaga, stosowanie używek (palenie papierosów, spożywanie alkoholu lub narkotyków). Inną przyczyną są problemy zdrowotne, które wymagają leczenia. Są to zaburzenia hormonalne, endometrioza, problemy z tarczycą, zespół policystycznych jajników, torbiele, mięśniaki oraz wiele innych.

W Pani przypadku duże znaczenie może mieć również przyczyna martwego porodu. Warto by było porozmawiać z lekarzem na ten temat.

Problemy z zajściem w ciążę od strony psychologicznej zostały opisane pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/trudnosci-z-zajsciem-w-ciaze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.