Dlaczego pomimo starań nie mogę zajść w ciążę?
Dzien dobry Mam 39 lat i staramy się z mężem o drugie dziecko. To już ponad rok jak się staramy i nie wychodzi. Mąż ma 41 lat. Mąż wykonał badanie domowym testem na sperme. I wyszło ze ma poniżej normy ( przy pierwszym dziecku takze robił test i wyszlo to samo) Ja byłam u ginekologa miałam badanie usg dopochwowe z którego wynikło ze wszystko jest ok. Proszę o radę gdzie się udać? jakie badanie wykonać. Pozdrawiam

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
W naszym serwisie temat niepłodności jest podejmowany szeroko, zachęcamy do zapoznania się z choć kilkoma artykułami, np: https://portal.abczdrowie.pl/problem-nieplodnosci, https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-nieplodnosci.
W pierwszej kolejności zalecamy udanie się do lekarza, który zajmuje się niepłodnością. Powodów obecnego stanu rzeczy może być wiele, dlatego też trzeba podjąć całościową diagnostykę zarówno Pani, jak i męża. W przypadku starań o drugie dziecko często przyczyną niepowodzeń może być spadek rezerwy jajnikowej – wskaźniku decydującym o potencjale rozrodczym kobiety, który niekorzystnie zmienia się wraz z jej wiekiem. Diagnostyka zmniejszonej rezerwy opiera się na wykonaniu badań FSH, AMH oraz AFC.
Ponadto warto zbadać ewentualne zaburzenia gospodarki hormonalnej, która może wpływać na brak owulacji lub jej nieregularność. Po stronie mężczyzny konieczne będzie wykonanie profesjonalnego badania spermy, bowiem jakość plemników z wiekiem może ulec pogorszeniu na skutek stresu, przegrzewania okolic intymnych czy też nieprawidłowej wagi lub niezdrowego stylu życia. Proszę uzbroić się w cierpliwość i nie zniechęcać trudnościami, które mogą wystąpić.