Jaki pakiet badań mamy wykonać przy staraniach o dziecko?

Dzień dobry. Chciałam zapytać jaki pakiet badań mam wykonać z narzeczonym jeśli staramy się o dziecko? Jakie konkretnie badania ma wykonać mężczyzna a jakie kobieta. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma jednego, uniwersalnego pakietu badań wykonywanego przy problemie niepłodności – o tym, jakie badania są konieczne, a jakie wskazane decyduje ginekolog po zapoznaniu się z historią choroby pacjentki i po zebraniu wywiadu oraz przeprowadzeniu badania ginekologicznego i USG TV. Ginekolog na pewno weźmie pod uwagę ewentualne choroby przewlekłe pacjentki, stosowane przez nią leki, a także tryb życia, jaki prowadzi.

Na tej podstawie może zadecydować o dalszej diagnostyce. Najczęściej rozpoczyna się ona od badań hormonalnych – prolaktyna, testosteron, estrogeny, FSH, LH i AMH oraz hormony tarczycy. To badanie może Pani wykonać na własną rękę, jeszcze przed wizytą. Szczegółowo o badaniach niepłodności mówi ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-nieplodnosci.

Partner z kolei może rozpocząć od badania nasienia w celu sprawdzenia ilości oraz jakości plemników. Dopiero gdy to badanie wykaże jakiekolwiek nieprawidłowości, mężczyzna będzie musiał udać się na wizytę do urologa w celu badania jąder (m.in. ocenie podlegać będzie ich budowa oraz sprawdzenie drożności nasieniowodów). Więcej o niepłodności męskiej w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-nieplodnosci-u-mezczyzn.

Jeżeli interesuje Panią pełna diagnostyka niepłodności, to sugeruję wizytę w klinice leczenia zaburzeń płodności, gdzie doświadczony specjalista pokieruje diagnostyką oraz ewentualnym leczeniem.

O leczeniu niepłodności może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/metody-leczenia-nieplodnosci-u-kobiet-i-mezczyzn.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.