Czy warto zrobić te badania genetyczne?

Witam. Probujemy z partnerką miec dziecko. Ona 44l ja 42l. Ona miala wczesniej dzieci. Ja robilem soermogram 15l temu i wyszlo 98% plemnikow niezywotnych. Teraz zaplodnienie udalo sie 2 razy. Pierwszy raz blizniaki martwe plody.pozniej pironila. Twierdzi ze pomoga badania genetyczne. Czy warto je zrobic? Czy raczej to inny problem i szkoda pieniedzy

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli staracie się Państwo o dziecko i już dwukrotnie doszło do poronienia, to warto sprawdzić, gdzie leży przyczyna niepłodności i problemów z utrzymaniem ciąży. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/problem-nieplodnosci.

W tym celu najlepiej udać się do poradni leczenia niepłodności, gdzie specjalista zadecyduje o konieczności wykonania konkretnych badań. Diagnostyka niepłodności obejmuje bardzo szeroki zakres badań – rzadko konieczne jest wykonanie ich wszystkich, ale też decyzja o tym, które są niezbędne nie należy do najłatwiejszych. Odsyłam do materiału: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-nieplodnosci.

Zarówno wiek (zwłaszcza w przypadku kobiety), jak i niska jakość nasienia mężczyzna mogą być przyczynami problemów z zapłodnieniem lub utrzymaniem ciąży. Seminogram to jedno ze standardowych badań wykonywanych w podejrzeniu niepłodności męskiej – jeżeli ostatni raz wykonywał Pan to badanie 15 lat temu, to wskazane byłoby powtórzenie go. Więcej o tym oraz pozostałych badaniach w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-nieplodnosci-meskiej.

Badania genetyczne zaleca się w przypadku m.in. nawracających poronień czy braku lub zbyt małej ilości plemników w nasieniu. Wówczas można wykonać badanie kariotypu oraz genu CFTR, choć nie tylko. O tym decyduje specjalista – genetyk. Dlatego warto by skorzystali Państwo z pomocy placówek zajmujących się kompleksowo leczeniem i diagnostyką niepłodności.

Proszę zapoznać się także z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-kariotypu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.