Dlaczego nie mogę zajść w ciążę po poronieniu w wieku 30 lat?

Witam. Moja pierwsza ciąża nie trwała długo bo 5 tyg. poroniłam. Od tamtego momentu minęły 2 lata i mimo starań nie mogę zajść w ciążę. Co może być przyczyną. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyczyn może być wiele. Zaburzenia hormonalne, endometrioza, niedrożność jajowodów, polipy macicy, zespół policystycznych jajników, mięśniaki czy zrosty w macicy to tylko niektóre z nich. Dwa lata nieudanych starań o dziecko wymagają oceny specjalisty. Proszę więc udać się do ginekologa i opowiedzieć o swoim problemie. Z pewnością zleci on wykonanie badań diagnostycznych, które mogą pomóc w znalezieniu źródła problemu.

Warto pamiętać, że płodność może być zaburzona u osób otyłych lub z niedowagą, palących papierosy, spożywających alkohol lub przyjmujących określone leki. Znaczenie ma nawet styl życia, dlatego warto dobrze się odżywiać, wysypiać się oraz unikać stresu.

Proszę również pomyśleć o wykonaniu podstawowych badań, gdyż przyczyną mogą być także choroby współistniejące.

Problemy z zajściem w ciążę dotyczą obojga partnerów, dlatego diagnostyce powinien poddać się również partner.

Być może pomocny okaże się artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-szybko-zajsc-w-ciaze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.