Czy przechowywanie tabletek w wysokiej temperaturze ma wpływ na ich skuteczność?

Witam. Na ulotce moich tabletek antykoncepcyjnych jest napisane, że powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Czy noszenie ich latem w torebce może obniżyć ich skuteczność?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Za temperaturę pokojową uznaje się zakres od 10°C do 25°C. W okresie letnim, gdy upały przekraczające 30°C trwają dłuższy czas, warto zabezpieczyć swoje leki przed wpływem tak wysokiej temperatury. Należy znaleźć miejsce, w którym wynosi ona mniej niż 25 st.C - piwnice, strychy. Niektóre leki można przechowywać w lodówce, na drzwiach (gdzie jest najwyższa temperatura).

Leki przechowywane długi czas w temperaturze wyższej niż zalecana na ulotce mogą wykazywać zmniejszoną skuteczność. Warto zapytać o to farmaceutę w aptece - z racji swojego wykształcenia będzie on mógł udzielić dokładniejszych informacji na temat wpływu temperatury na środki antykoncepcyjne.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.