Czy minusowa temperatura osłabia działanie krążka?

witam! Mój krążek leżał przez 3 dni w samochodzie i w tym czasie temperatura spadła poniżej zera. Czy ma to jakiś wpływ na jego skuteczność? Dziękuję za szybką odpowiedź!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Krążki antykoncepcyjne, według zaleceń producenta należy przed sprzedażą przechowywać w lodówce, w temperaturze 2-8 stopni. Następnie po sprzedaży można je przechowywać w temperaturze pokojowej (ok. 25 stopni) do czterech miesięcy. Groźniejsza niż niska jest dla nich wysoka temperatura, powyżej 30 stopni Celsjusza, kiedy szybko następuje utrata ich własności antykoncepcyjnych. Prawdopodobnie nie prowadzono badań nad skutecznością zamarzniętych krążków. Jednak jeśli zależy Pani na skuteczności antykoncepcji należy przy stosowaniu zmarzniętych krążków dodatkowo się zabezpieczać do czasu zakupu nowych lub, jeśli jest taka możliwość, od razu kupić i używać nowego, nie zmarzniętego krążka.

Pozdrawiam serdecznie!