Czy przed badaniem kału na krew utajoną metodą bez diety można przyjmować preparaty żelaza?

Jestem 32-letnią kobietą i cierpię na anemię. Mam zlecone badanie kału na krew utajoną. Poza tym zażywam preparat zawierający żelazo. Dowiedziałam się, że teraz badania te można przeprowadzić bez stosowania diety, ale nie wiem, czy trzeba odstawić żelazo czy też nie ma to znaczenia?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Na 3 dni przed badaniem kału na krew utajoną wskazane byłoby odstawienie preparatu żelaza. Nie zaleca się również w tym okresie przyjmowania niesterydowych leków przeciwzapalnych (np.  ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego).