Jaka może byc przyczyna utajonej krwi w kale?

5 letni chłopiec często skarżył się na bóle brzucha po jedzeniu. Podejrzewano lamblie, wynik był jednak ujemny. USG prawidłowe. Zalecono badanie na krew utajona i wynik okazał się dodatni. Jaka może być przyczyna takiego wyniku.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Badanie kału na krew utajoną służy do wykrywania obecności krwi w stolcu, gdy nie jest widoczna makroskopowo.

W pierwszej kolejności badanie należy powtórzyć w celu wykluczenia wyniku fałszywie dodatniego. W zależności od stosowanej metody badanie może być zafałszowane po stosowaniu środków przeciwzapalnych, preparatów żelaza. Także spożycie przed badaniem czerwonego mięsa może dać wyniki fałszywie dodatnie.

Powodem dodatniego wyniku mogą być między innymi w choroby zapalne jelit,  obecność polipów, uchyłek Meckela, alergia ( na przykład na białko mleka krowiego), zaburzenia krzepnięcia, krwawienia z przewodu pokarmowego, naczyniaki, wady przewodu pokarmowego.

Dodatni wynik jest więc wskazaniem do pogłębienia diagnostyki u dziecka. Proszę udać się z dzieckiem do pediatry.

Pozdrawiam.