Czy przed gastroskopią mogę przyjąć te leki?

Dzień dobry, mam umówioną gastroskopię. Problem w tym, że z głodu mam potworne bóle brzucha, skurcze wywołują wręcz biegunkę i boję się że nie dojadę na badanie. Czy mogę przyjąć jakiś lek wieczorem, ostatecznie rano kilka godzin przed zabiegiem? Np. nospa, iberogast, pantopraz?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przed gastroskopią nie powinno się przyjmować leków, chyba, że jest to konieczne i wynika z zaleceń lekarskich. Wówczas można przyjąć je nie później niż dwie godziny przed planowanym badaniem. Najlepiej jednak skonsultować się z lekarzem, który – w przypadku leków przyjmowanych na stałe - być może zaleci chwilowe odstawienie lub zaproponuje zamienniki.

Już dwa tygodnie przed gastroskopią należy odstawić leki, które mogą zmniejszyć wydzielanie kwasu solnego, a więc środki stosowane na żołądek. Ostrożność należy zachować także w przypadku leków wpływających na krzepliwość krwi. Zaleca się odstawienie ich na tydzień przed gastroskopią.

Zakazane są również preparaty z wapniem i magnezem, gdyż mogą one zaburzać wynik badania. W związku z powyższym bezpieczniej jest nie przyjmować żadnych leków, aby badanie zostało wykonane w sposób prawidłowy i nie doszło do żadnych komplikacji.

Więcej informacji na temat przygotowań do gastroskopii znajdzie Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/przygotowanie-do-gastroskopii-na-kilka-dni-przed-badaniem-w-dniu-badania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.