Czy przed zlikwidowaniem diastemy należy usunąć przerośnięte wędzidełko?

Przez brak dwójek i ich zawiązków oraz przerost wędzidełka mam dużą diastemę (5 mm). Chcę podjąć się leczenia ortodontycznego, czy przed nim powinnam usunąć wędzidełko? Mam sporo zębów mlecznych, nie są one przeszkodą do założenia aparatu? Miałam mieć zakładany aparat w wieku nastoletnim, jednak wtedy ortodonci doradzali mi poczekać kilka lat, na wypadek gdyby coś w uzębieniu miało się zmienić. I czy możliwe jest wyłącznie zmniejszenie diastemy (np. do 1-2 mm), nie całkowite zlikwidowanie jej?

Zależy to od szeregu innych czynników. Wymagana jest dokładna diagnoza i plan leczenia. Jeśli ma Pani szereg przetrwałych mleczaków i przerośnięte wędzidełko - doradzam wykonanie badania genotypu - nie tylko samej mutacji MTHFR. Pozdrawiam