Czy przemywanie opuszki palca wodą utlenioną zmienia wynik poziomu cukru?

czy przemywanie opuszki palca przed nakłuciem woda utlenioną zmienia wynik poziomu cukru tzn. czy może go bardzo zaniżyć

Witam Panią,

Przed badaniem stężenie glukozy we krwi należy umyć ręce ciepłą wodą z mydłem, dobrze je opłukać oraz wysuszyć. Myjąc ręce dobrze byłoby masować palec, który będziemy nakłuwać, aby poprawić przepływ krwi. Nie należy przecierać nakłuwanego palca wodą utlenioną, spirytusem salicylowym czy jakimkolwiek innym preparatem odkażającym. Może to bowiem wpłynąć na zafałszowanie wyniku. Producenci niektórych glukometrów wymieniają wodę utlenioną jako dopuszcalny do przemywania palca środek odkażający, tak więc wcześniej warto zapoznać się z instrukcją glukometru, ale sugerowałbym umycie rąk wodą z mydłem, dokładne opłukanie i wysuszenie. Jeśli użyje Pani wody utlenionej, to proszę nie nakłuwać palca bezpośrednio po użyciu wody utlenionej, warto wówczas chwilę odczekać, bo faktycznie wynik pomiaru może być nieco zafałszowany.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz