Czy przerwać terapię tym lekiem?

Witam. Od dwóch tygodni biorę lek parogen 20 mg. Rano. Od 10 dni dawkę 20 mg. 4 dni 10 mg. Czy jest jeszcze szansa że on zacznie działać. Mam jakieś dziwny ucisk w glowie. Kolatanie serca. Szczekoscisk. Czy prZerwać terapię tym lekiem. Do psychiatry poszłam wlasnie z powodu nagłych kolatan serca. Uczucia omdlenia. Pocenie dloni. I boli zoladka. Dodam że żołądek też teraz bardzo mi dokucza i nie mam apetytu wogole. Proszę o radę.

Dzień dobry,

jeśli chodzi o Parogen (paroksetynę)- dawką terapeutyczną w jego przypadku jest 20 mg, 10 mg wydaje mi się zbyt małą dawką w początkowym okresie leczenia.
Początek działania leku ujawnia się po 2 tygodniach, na pełny efekt trzeba poczekać nieco więcej- od 6 tygodni do nawet 2-3 msc.
Objawy niepożądane w przypadku wszystkich leków z grupy przeciwlękowych/przeciwdepresyjnych SSRI pojawiają się w ciągu pierwszego tygodnia- dwóch, później powinny ustąpić.
Odrzadzałbym zbyt wczesne odstawianie leku i samodzielne dostosowywanie dawek- wszelkie zmiany dobrze byłoby uzgodnić z lekarzem prowadzącym leczenie. W przypadku niepełnej skuteczności lub złej tolerancji możnaby zmienić preparat na inny- jednak nie robiłbym tego zbyt wcześnie

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Witam Panią
Kwestię odstawienia czy zmiany dawki leku,
powinna Pani skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Przypuszczam, że leczy Pani zaburzenia nerwicowe.
Powinna Pani jednak wiedzieć, że żaden ze środków
farmakologicznych nie posiada właściwości
leczących zaburzenia nerwicowe.
Doraźnie, gdy choroba jest zaawansowana i chory
nie jest w stanie funkcjonować, konieczne jest stosowanie
środków uspokajających, obniżające napięcie
czy antydepresantów o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk,
które sprawiają, że lęki i inne dolegliwości stają się
łatwiejsze do zniesienia.
Jest to jednak leczenie objawowe.
Środki farmakologiczne bowiem nie leczą zaburzeń nerwicowych
i nie rozwiązują Pani problemów, jedynie tłumią objawy.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe
i ich konsekwencje, należy dotrzeć do źródła problemu,
czyli przyczyny zaburzeń nerwicowych
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Jeżeli chce Pani skutecznie pozbyć się problemu
i wyleczyć z nerwicy, to zachęcam
do skorzystania z psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
choroby ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl