Czy przez brak zabezpieczenia mogę być w ciąży?

Dzień dobry, tydzień temu współżyłam z partnerem jednak zapomnieliśmy o zabezpieczeniu. Zdaje sobie sprawę, że objawy ciąży pojawiają się po dłuższym okresie czasu jednak mam pewne obawy. Mam problemy z wypróżnianiem, boli mnie brzuch (nie podbrzusze a bardziej okolice wątroby) i częściej muszę oddawać mocz. Dodam, że moje miesiączki pojawiają się raz na 2/3 miesiące. Czy powinnam się obawiać? Partner nie był bliski orgazmu podczas stosunku.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli nie doszło do wytrysku, to ryzyko ciąży nie jest duże, ale nie da się go całkowicie wykluczyć z uwagi na ewentualne pojawienie się w czasie seksu płynu preejakulacyjnego.

Ponieważ jednak Pani cykle są nieregularne, to niestety nie da się przewidzieć, czy ten stosunek bez zabezpieczenia mógł doprowadzić do zapłodnienia. Na pewno jednak dolegliwości, które Pani opisuje nie są typowymi symptomami wczesnej ciąży.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, być może Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy-w-pierwszym-tygodniu-rodzaj-intensywnosc.

Natomiast ból w okolicy wątroby, problemy z wypróżnianiem i ucisk na pęcherz moczowy mogą świadczyć o problemie z układem trawiennym. Np. przy stanie zapalnym pęcherzyka żółciowego, poza bólem w miejscu wątroby, mogą pojawić się biegunki lub zaparcia, a także zażółcenie skóry.

Więcej informacji na ten temat w materiale dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-watroby-przyczyny-objawy-leczenie.

Sugeruję, by skonsultowała się Pani z lekarzem rodzinnym – warto wykonać podstawowe badania krwi oraz moczu, a także badania oceniające funkcjonowanie wątroby, tzw. próby wątrobowe (badanie enzymów AspAT i ALAT).

Jeśli jest Pani zainteresowana, odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/aspat-i-alat-enzymy-wystepowanie-poziomy-enzymow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.