Czy przez przerwanie zażywania tabletek mogę zajść w ciążę?

Witam, 7 lipca dostałam okres, zaczęłam brać tabletki, wzięłam 10 i chcę je odstawić. Ostatni tydzień tego miesiąca maiłam mieć bezpłodny. Czy przez to, że przerwę branie tabletek, może się coś zmienić i jest ryzyko zajścia w ciążę?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Mam wrażenie, że łączy Pani zasady z poprzednich cykli z obecnym, w którym przyjmuje Pani tabletki. Pozwolę sobie zatem wszystko raz jeszcze wytłumaczyć.

Przyjęciem pierwszej tabletki w pierwszym dniu miesiączki rozpoczyna Pani nowy cykl. Przy założeniu, że przyjmowałaby Pani wszystkie tabletki z blistra, Pani cykle trwałyby zawsze 28, przy czym przez 21 dni brałaby Pani tabletki, przez 7 dni miałaby Pani przerwę. W ciągu ostatniego tygodnia zwykle dochodzi do krwawienia z odstawienia, zwyczajowo zwanego miesiączką. Jest to jednak krwawienie wywołane sztucznie poprzez zmniejszenie ilości hormonów we krwi.

Od momentu przyjęcia pierwszej tabletki wszystko zatem się zmienia. Jest Pani wprowadzona w hormonalny stan podobny ciąży, który uniemożliwia zapłodnienie.

Taki efekt uzyskiwany jest jednak przy prawidłowym przyjmowaniu tabletek i stosowaniu się do wszystkich zaleceń producenta.
W momencie, gdy decyduje się Pani na odstawienie tabletek, automatycznie powraca Pani płodność.

W przypadku przerwania antykoncepcji w połowie blistra trudno jest ustalić, jak zachowa się organizm i ile będzie trwał kolejny cykl. Przerwanie stosowania antykoncepcji hormonalnej w połowie blistra zwykle skutkuje zaburzeniami cyklu i zmianą długości jego trwania.
Zasadniczo, około 2-3 dnia od przyjęcia ostatniej tabletki wystąpi u Pani wspomniane wyżej krwawienie z odstawienia. Pierwszy dzień krwawienia będzie też Pani pierwszym dniem cyklu.
Proszę jednak nie zakładać, że Pani cykl będzie trwał tyle, co poprzednio i że dni płodne wystąpią dokładnie w tych samych dniach, co ostatnio. Może tak być, ale nie musi. Ze względu na brak możliwości oceny zachowania organizmu na kilkudniowe podawanie hormonów trudno jest ustalić, w których dniach wystąpią dni płodne. Z tego też względu wskazane jest stosowanie zamiennych metod antykoncepcji podczas każdego kolejnego zbliżenia.

Pozdrawiam