Jakie jest ryzyko ciąży po przerwaniu zażywania tabletek?

Tabletki antykoncepcyjne biorę od 5 lat (podczas brania miałam dwie przerwy 2 miesięczne podczas zmiany tabl.). Listek zaczęłam 20 grudnia, w drugim tyg. zapomniałam wziąć trzech tabletek 9-tej, 10-tej i 11-tej z listka (czyli 28, 29, 30 grudnia), pominęłam te tabletki, dostałam plamienia jednodniowego ale wzięłam 12-tą i 13-tą o stałej porze (czyli 1 i 2 stycznia), zakończyłam drugi tydzień, w sumie nie wiem po co bo całkiem odstawiłam tabletki i 3. tygodnia nie zaczęłam, czyli od poniedziałku 3 stycznia nie biorę tabletek. Ale nie dostałam krwawienia z odstawienia. 1. Czy jestem teraz zabezpieczona? 2. Czy ryzyko zajścia w ciąże jest teraz duże? 3. Czy jestem teraz w stanie wyliczyć dni płodne i niepłodne (moje cykle 25dni)?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witaj,
jeżeli zaprzestałaś brania tabletek antykoncepcyjnych w trzecim tygodniu a w trakcie tych trzech tygodni nie stosowałaś ich regularnie to nie mają one już działania antykoncepcyjnego. W celu ustalenia Twoich dni płodnych i niepłodnych warto poczekać na jeden pełny cykl bez ingerencji hormonalnej w postaci np. tabletek antykoncepcyjnych. Antykoncepcja hormonalna nie jest skuteczna w momencie jej przerwania.
Pozdrawiam!