Czy przy takich cyklach jest to możliwe?

Witam. Mam 27 lat, w 2018 zdiagnozowano i mnie PCOS. W 2021 roku zaszłam w ciąże w pierwszym cyklu starań bez wspomagania. W maju 2022 urodziłam przez dziecko przez Cc. w listopadzie zaprzestałam karmienia piersią. 1 listopada 2022 dostałam pierwszy okres po porodzie.(5,5 miesiąca po porodzie). Cykl ten trwał 42 dni, kolejny cykl 37 dni. Mniej więcej 14 przed okresem odczuwam dość intensywne pobolewanie podbrzusza, ból ten przypada na czas rzekomej owulacji, z ciekawości wykonałam w cyklu 37dniowym test owulacyjny i wyszedł dodatni. ( Aktualnie 9 miesięcy po porodzie) W aktualnym cyklu również dość mocne pobolewanie brzucha w 26-29 dniu cyklu, szczególnie intensywny ból w 29 D.c. Test owulacyjny również dodatni. Wykonałam badanie progesteronu 7 dni po ,, owulacji „ wyniósł 20,8. Norma w tej fazie wg laboratorium wynosiła do 15,6. Czy jest możliwe, ze to faktycznie owulacja tak bardzo opóźniona i czy przy tak długich cyklach to możliwe ? Bardzo proszę o odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w przypadku długich cykli miesiączkowych, owulacja nie przypada na połowę cyklu i jajeczkowanie może odbywać się później. W celu wyznaczenia dni płodnych można zastosować metodę, która mówi, żeby od terminu spodziewanej menstruacji odjąć 14 dni.

Przykładowo więc - jeśli cykl miesiączkowy wynosi 35 dni, to najprawdopodobniej owulacja następuje w okolicy 21. dnia cyklu. W przypadku cyklu 37-dniowego, termin owulacji to 23. dzień cyklu, zaś w cyklach 42-dniowych owulacja może przypadać na 28. dzień cyklu.

Są to oczywiście daty orientacyjne, ponieważ na skutek oddziaływania różnych czynników owulacja może się przesunąć. Proszę również pamiętać, że testy owulacyjne mogą dawać wynik fałszywie pozytywny.

Pytania z podobnego zakresu znaleźć można pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-obliczac-dni-plodne-przy-35-dniowym-cyklu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obliczenie-dni-plodnych-przy-40-45-dniowych-cyklach,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/owulacja-przy-cyklach-31-dniowych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.