Czy przy takiej diagnozie można brać antykoncepcję?

Dzień dobry czy przy zdiagnozowaniu PFO-2mm w 2019r. Można brać antykoncepcję? Biorę tabletki jednoskładnikowe Slinda ponad rok, zapomniałam ze mam takie coś, wszystko Ok, jednak ostatnio byłam u kardiologa z bólem serca, Pani powiedziała ze to nie serce boli tylko bol od pleców, ale mnie nadal boli serce. Dodam, ze dopiero boli od paru dni. Również powiedziała ze nie wolno przyjmować żadnych tabletek, jest to zabronione ale przecież biorę ponad rok i nic sie nie dzieje. Co w takiej sytuacji? Powinnam zaprzestać brać? Wolałabym nie przestawać

Antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko powikłań zakrzepowo- zatorowych. W przypadku PFO wzrasta prawdopodobieństwo udarów, wynikające z nieprawidłowego połączenia układu żylnego i tętniczego na poziomie przedsionków.

Nie ma bezwględnych przeciwwskazań (literatura medyczna dysponuje zbyt małą ilością danych), jednakże logika sugeruje unikania antykoncepcji hormonalnej przez osoby z PFO.