Czy przy zwichnięciu łokcia występuje zmiana kształtu łokcia?

Witam. Czy przy zwichnięciu łokcia zawsze występuje zmiana/kształt łokcia? A moje drugie pytanie to czy ten uraz diagnozuje sie na podstawie RTG czy badania fizykalnego, jeśli tak jakiego? Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Cytując definicję: zwichnięcie to trwała lub chwilowa utrata kontaktu powierzchni stawowych z rozerwaniem torebki i więzadeł stawowych. Taki uraz zawsze objawia się zniekształceniem stawu. Zwichnięcie można zdiagnozować zarówno na podstawie RTG jak i badania fizykalnego, tj. oglądania oraz palpacji.