Czy przyjmując taki lek konieczna jest antykoncepcja hormonalna?

Dzień dobry. Stosuję lek Ozempic. Czy przy nim konieczna jest antykoncepcja hormonalna, czy prezerwatywy będą wystarczające? Obawiam się ewentualnych skutków ubocznych dla płodu jeśli jednak doszłoby do zapłodnienia, a tabletki antykoncepcyjne wydają mi się skuteczniejszą metodą antykoncepcji. Odczuwam brak libido i rozważam odstawienie tabletek na rzecz prezerwatyw, jednak czy jest to dobry pomysł przy Ozempic?
KOBIETA, 33 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Lek Ozempic może wywierać szkodliwy wpływ na płód, dlatego podczas jego przyjmowania konieczne jest stosowanie antykoncepcji przez kobiety. Wybór metody należy już do Pani, jednak warto tu wspomnieć, że tabletki hormonalne mają odrobinę większą skuteczność zapobiegania zapłodnieniu niż prezerwatywy. Łączenie ze sobą sposobów zabezpieczających przed ciążą z pewnością minimalizuje jej ryzyko, jednak należy pamiętać, że nic nie chroni przed nią w 100%.

Zachęcamy do przeczytania odpowiedzi na podobne pytania zadane przez internautów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-lek-ozempic-jest-bezpieczny

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-powinnam-stosowac-ozempic

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.