Czy rak piersi oprócz zgrubień, guzków, nie objawia się też w inny sposób?

Witam serdecznie.

Mam 21 lat i od koło czterech lat pobolewa mnie lewa pierś. Niestety w mojej rodzinie zwykle śmiano się, mówili, że jestem nienormalna, bo w tym wieku nie choruje się na raka i nie mam robić wstydu chodząc do lekarza w takiej sprawie (!). Dopiero rok temu wybrałam się po raz pierwszy do ginekologa, właśnie z powodu często bólu tej piersi. Pani mnie zbadała, ale nic nie wyczuła, powiedziała, że mogę zrobić sobie usg dla pewności, ale ona nie widzi konieczności. A pierś nadal bolała... Za jakiś czas przeszło i teraz wróciło ze zdwojoną siłą - właściwie od paru dni nie mogę się na tej piersi położyć, a w czasie masażu wyczułam, że jest tam jakieś zgrubienie.

Czy to możliwe, by rak tak paskudnie bolał przy dotykaniu piersi? I co jeśli choruję już od tak młodego wieku, a teraz jestem już w najstraszniejszym stadium (na raka piersi chorowała moja babcia ze strony taty)? Poza tym - czy rak piersi oprócz zgrubień, guzków, nie objawia się też w inny sposób? Nie osłabia całego organizmu?

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Rak piersi rzadko objawia się jedynie jako ból piersi. Ból piersi w raku rzadko jest wczesnym objawem. Najczęściej objawem jest niebolesny, nieprzesuwalny guz w obrębie piersi.
Poza tym rak piersi rzadko występuje u 20-latek, jest domeną kobiet po 40 r.ż.
Twoje objawy mogą sugerować podłoże hormonalne, warto także zapytać mamę czy nie miała podobnych objawów w Twoim wieku.

Proponuję konsultację z innym ginekologiem,  może uda mu się wskazać przyczynę Twoich dolegliwości.

Proponuję również zachować spokój, jesteś młodą dziewczyną, która poza bólem nie ma żadnych objawów choroby piersi. Jeśli będziesz o tym ciągle myśleć możesz doszukiwać się innych objawów, które w rzeczywistości nie będą miały miejsca.

Redakcja abcZdrowie.pl