Rak piersi: jakie są objawy?

Dzień dobry. Mam 32 lata. Od około dwóch miesięcy moja lewa pierś znacznie się powiększyła. Bardzo uwidoczniły się na niej żyły i wyczuwam bardzo bolące zgrubienia pod palcami. Jestem bardzo ospała i wszystko mnie drażni. Jestem matką dwójki dzieci. Dodam też, że nadmiernie się pocę. W mojej rodzinie nikt nie chorował na raka piersi. Pierwszą miesiączkę dostałam w wieku 15 lat i nigdy nie stosowałam antykoncepcji. Moja pierś nie zmieniła kształtu, tylko sporo się powiększyła i jest bolesna. Bardzo się boję, że to rak. Bardzo proszę o jakąkolwiek diagnozę i pomoc. Dziękuję bardzo.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Zwiększenie wymiarów jednej piersi w krótkim czasie jest zawsze niepokojącym objawem klinicznym. Może on wiązać się z obecnością zmian organicznych w obrębie piersi. Aby rozpoznać dokładną przyczynę zaobserwowanych zmian konieczne jest zbadanie piersi przez lekarza oraz wykonanie badania USG piersi. W przypadku wskazań diagnostyki może zostać poszerzona o badanie biopsyjne.
Po ustaleniu dokładnego rozpoznania będzie możliwe wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Rak piersi w 30. roku życia występuje dość rzadko, jest typowy dla kobiet po 50. roku życia. Jednakże nie należy lekceważyć zgłaszanych objawów.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem lub lekarzem rodzinnym.

Redakcja abcZdrowie.pl